• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • تنظیم قند خون با طب سنتی

  چه مبتلا به دیابت باشید، چه به‌خاطر اضافه وزن یا سابقه خانوادگی نگران ابتلا به آن، این 9 پیشنهاد را نباید فراموش کنید

  ابتلا به دیابت به دلیل بروز اختلال در متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن صورت می‌گیرد. بدنی که با کاهش میزان انسولین روبه‌رو باشد یا انسولین موجود در خون قادر به انجام وظایف خود نباشد با مشکلاتی مواجه می‌شود که یکی از آنها افزایش میزان قند خون است، زیرا انسولین ترشح شده توسط سلول‌های بتا در پانکراس وظیفه مهم کنترل و کاهش میزان قند خون را برعهده دارد. با بروز این مشکل فرد مبتلا به دیابت می‌شود. برای درمان این بیماری متناسب با دیدگاه بیمار داروهای شیمیایی و گیاهی مختلفی وجود دارد که می‌تواند به کنترل بیماری و پیشگیری از پیشرفت بیماری در مبتلایان به دیابت کمک کند. در این شماره برخی از گیاهان دارویی موثر برای کنترل دیابت و کاهش میزان قندخون را با هم مرور می‌کنیم؛ گیاهانی که هرگز نباید بدون نظارت و مشورت با متخصص طب سنتی و پزشک خود سراغ آنها بروید یا آنها را بدون مشاوره جایگزین داروهای ضددیابت یا انسولین کنید.

    سیر

  انسولین درمانی کنید

  در بسیاری از متون طب سنتی از سیر به عنوان یکی از گیاهان دارویی موثر در کاهش میزان قندخون یاد شده است. سیر به دلیل داشتن ترکیبات فعال گوگردی مانند اکسید آلیل دی‌سولفید موجب کاهش قند خون می‌شود. در حقیقت مصرف سیر در افراد مبتلا به دیابت موجب افزایش میزان انسولین خون آنها می‌شود و همین مسئله به کاهش قند خون این افراد کمک می‌کند. برخی از درمانگران طب سنتی مصرف قرص های حاوی سیر را که به طور منظم به مدت 3 ماه مصرف شود موجب کاهش قند خون می‌دانند. البته این شیوه به عنوان یک درمان کمکی و در شرایطی که مصرف آن با داروهای دیگر بیمار تداخل نداشته باشد توسط درمانگران طب سنتی توصیه می‌شود.

    خیار تلخ

  قند خون را مهار کنید

  خیار تلخ میوه‌ای شبیه  کدوست که در بسیاری از سرزمین‌های آسیایی کشت می‌شود. این میوه در ابتدا سبز رنگ است و پس از رسیدن برخلاف خیارهای معمولی به زرد یا نارنجی تغییر رنگ می‌دهد. یکی از ویژگی‌های این میوه مزه تلخ و بد آن است. برخی از درمانگران شیوه‌های طبیعی در جهان مصرف این خیار تلخ را برای کنترل و درمان دیابت به بیماران خود توصیه می‌کنند. مغز خیار تلخ به دلیل داشتن ماده‌ای شبیه انسولین یکی از بهترین خوراکی‌های طبیعی است که می‌تواند به کاهش قندخون بیماران مبتلا به دیابت کمک کند. برخی از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان مصرف 50 تا 60 گرم از خیارتلخ را برای کاهش قندخون موثر می‌دانند.

    قره‌قات

  روند درمان را تسریع کنید

  قره قات یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در بسیاری از جنگل‌های شمال ایران رشد می‌کند و کشت آن نیز در برخی از نقاط کشور رایج است. این گیاه دارای برگ‌های نوک تیز و میوه‌های سیاه وارغوانی رنگی است که علاوه بر مصرف غذایی، خواص درمانی کم‌نظیری دارد. بسیاری از مردم از دانه‌های سیاه‌رنگ قره‌قات برای تهیه مربا و انواع دسرها یا پیش‌غذاها استفاده می‌کنند و اما درمانگران طب سنتی از برگ‌های گیاه قره‌قات و دمنوش‌های تهیه شده با برگ‌های این گیاه برای درمان بیماری دیابت استفاده می‌کنند. امروزه از برگ‌های این گیاه عصاره و اسانسی به صورت صنعتی تهیه می‌شود که استفاده از آن به همراه آب موجب بهبود روند درمان افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

    خار مریم

  جذب انسولین را بیشتر کنید

  خار مریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که درمانگران طب سنتی آن را برای کاهش میزان قند خون و افزایش حساسیت و جذب سلولی انسولین به منظور کاهش هرچه بیشتر قندخون در بدن به بیماران خود توصیه می‌کنند. در گیاه خارمریم ماده موثره‌ای به نام «سیلی‌مارین» وجود دارد که مصرف آن 2 تا 3 بار در روز موجب کاهش میزان قند خون ناشتا در بدن بیماران مبتلا به دیابت می‌شود که امروز در برخی از   این گیاه دارویی موجب افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قندخون می‌شود. در حال حاضر فراورده‌ها و محصولاتی دارویی متنوعی به صورت چای، دمنوش و عصاره برگ گیاه خار مریم در داروخانه‌ کشورهای مختلف توزیع می‌شود که توسط پزشکان برای تسریع روند درمان بیماران دیابتی تجویز می‌شود.

    گزنه

  هر روز یک فنجان بنوشید

  گیاه گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یک گیاه  دارویی موثر به منظور کاهش میزان گلوکز خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوشیدن 2 تا 3 فنجان از چای یا دمنوش تهیه شده از این گیاه می‌تواند با افزایش میزان قند خون در بدن مقابله کند و یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای مبارزه با پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به دیابت باشد. علاوه بر نوشیدن چای گزنه، مصرف خوراکی از عصاره طبیعی به دست آمده از برگ‌های گیاه گزنه می‌تواند به پیشگیری از تخریب سلول‌های پانکراس در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

    بابونه

  عوارض دیابت را کاهش دهید

  یکی از عوارض جدی ابتلا به بیماری دیابت به ویژه دیابت نوع دوم کاهش قدرت دید و آسیب‌هایی است که به سیستم عصبی بدن و کلیه‌ها وارد می‌شود. برای پیشگیری از بروز این مشکلات شیوه‌های طبیعی در طب سنتی وجود دارد که به عنوان درمان کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف خوراکی عصاره به دست آمده از گیاه بابونه به کاهش سطح قند خون در بدن کمک می‌کند و فعالیت آنزیمی که عوارض و اختلال‌های ناشی از ابتلا به دیابت را در بدن دوچندان می‌کند را کاهش می‌دهد. دانشمندان انگلیسی و ژاپنی به تازگی تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده‌اند و بر این باورند که می‌تواند با کمک عصاره به دست آمده از گیاه بابونه پیشرفت دیابت نوع دوم را در بدن کنترل کرد.

  هم درمان یبوست

   هم کنترل قند

  پسیلیوم یا اسفرزه یکی از گیاهان  دارویی ملین است که به واسطه جذب آب و افزایش حرکات دودی شکل روده‌ها موجب حجیم شدن محتویات روده و  تخلیه بهتر روده‌ها و مواد زائد از بدن می‌شود. مصرف روزانه گیاه خشک شده اسفرزه با تجویز متخصص طب سنتی به مدت 7 تا 8 روز می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش و کنترل تعداد هموگلوبین ای.وان‌سی در بیماران مبتلا به دیابت داشته باشد.

   ‫این هشدار را جدی بگیرید

  ‫هرگز داروهای گیاهی و طبیعی را جایگزین داروهای شیمیایی که برای درمان دیابت مصرف می کنید، نکنید. درمانگران طب سنتی به بیماران خود توصیه می کنند از شیوه های درمان گیاهی به عنوان شیوه ای کمکی در کنار درمان اصلی دیابت استفاده کنند و پیش از هر چیز از عدم تداخل داروی گیاهی با داروی شیمیایی نیز مطمئن شوند ‫و تنها در صورتی از شیوه های درمانی طبیعی و گیاه درمانی برای درمان دیابت استفاده کنند که این شیوه‌ها را با مشاوره متخصص طب سنتی و اطمینان از عملکرد این شیوه های درمانی انتخاب  می کنند.

  هندوانه ابوجهل هم به‌کارتان می‌‌آید

  هندوانه ابوجهل یکی از گیاهان دارویی متعلق به خانواده خیارها و کدوهاست.  این گیاه که در جنوب استان خراسان به وفور رشد می‌کند ماده‌ای گلوکزیدی با نام کولوسنتین در خود دارد که طعمی بسیار تلخ دارد اما اثری بسیار مستقیم و کم‌نظیر بر سلامت افراد مبتلا به دیابت. درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند میوه‌های این گیاه را برای کاهش میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند. اما برای مصرف آن محدودیت‌هایی قائل‌ هستند و معمولا داروی فرآوری شده این گیاه را در مدت زمانی محدود مثل 2 ماه برای بیماران تجویز می‌کنند، چرا که مصرف بی‌رویه، بی‌قاعده و بدون تجویز پزشک از میوه هندوانه ابوجهل احتمال ابتلا به اسهال خونی و خطر مرگ را به همراه دارد.

  پسیلیوم

  پسیلیوم یا اسفرزه، گیاهی از خانواده پلانتاجیناسه‌ آ و یک داروی ملین گیاهی است که از طریق جذب آب باعث حجیم‌ شدن محتویات روده شده و با افزایش حرکات دودی شکل باعث تخلیه مدفوع می‌ شود. مصرف پودر پسیلیوم به مقدار 10 گرم در روز و به مدت 8 هفته هموگلوبین HbA1C را مختصرا كاهش می‌ دهد.

  عدس ‌الملک

  این گیاه بومی ‌ایران است و در طب سنتی جهت کاهش قندخون بیماران دیابتی تجویز می‌ شود. با این حال مصرف روزانه پودر بذر گیاه به مقدار 1500 میلی‌ گرم در روز به مدت 2 ماه اثر مفیدی بر قندخون نشان نداده است و فعلا اطلاعات علمی كافی در مورد اثرات این گیاه در دسترس نیست.

  چای سبز

  بسیاری از خواص چای سبز مربوط به ماده ‌ای به نام كاتچین است كه فعالیت آنتی ‌اكسیدانی آن بسیار بالا است. مصرف روزانه 5/1 گرم پودر چای سبز خشک موجب کاهش مختصر قندخون در بیماران دیابتی می‌ شود. مقدار توصیه ‌شده برای بیماران دیابتی مصرف 2 فنجان چای دم ‌کرده در روز است.

  دم‌ كرده گزنه

  ساقه این گیاه را پرزها و تارهای مخروطی ‌شكل پوشانده است كه در صورت لمس كردن ساقه به دست می ‌چسبد و پوست را می ‌گزد و تولید خارش و سوزش می‌ كند و شاید به همین دلیل آن را گزنه نامیده ‌اند. تخم آن نرم، ریز و تیره رنگ و مانند تخم‌ كتان است. قسمت مورد استفاده این گیاه برگ‌ های تازه، ریشه، شیره و دانه آن است.

  گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یك داروی كاهنده گلوكز خون معرفی شده است. عصاره برگ گزنه می ‌تواند یك نقش حفاظتی در برابر افزایش میزان قندخون و تخریب سلول ‌های پانكراس داشته باشد.

  کلپوره همدانی، مریم نخودی همدانی

  استفاده از این گیاه به ‌طوری که در کتب دارویی قدیمی ‌آمده است به زمان‌ های دور نسبت داده می‌ شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده ‌اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. مصرف عصاره این گیاه به مقدار 125 میلی ‌گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن به مدت 6 هفته قندخون را مختصرا كاهش می‌ دهد.

  نکاتی دیگر درباره درمان قند خون

  انسولین گیاهی یکی از ترشحات لوز المعده برای تنظیم قند بدن است، در اثر کم کاری این غده و کم شدن انسولین، شخص مبتلا بمرض قند می شود. در آب شلغم نیز انسولین گیاهی به مقدار زیادی وجود دارد و نوشیدن آب شلغم را به کلیه مبتلایان به دیابت توصیه می نماییم.

  یکی از این خوراکی ها که دارای انسولین می باشد هویج است که خوردن آن سبب میشود شخص مبتلا به دیابت نشود و چنانچه شخص مبتلا شد خوردن آب هویج و زردک در درمان دیابت نقشی موثر دارد.
  خوردن توت، مخصوصا توت خشک با آنکه قند دارد برای معالجه مرض قند نافع است
  همچنین میوه قره قات نیز که در آذربایجان میروید در معالجه بیماری قند نقش بسزا دارد
  میوه ها و سبزی هایی که دارای ویتامین( ث )می باشند در تنظیم قند خون(دیابت) موثر بوده و در معالجه و عدم ابتلا به این مرض نقش بزرگی دارند. این ویتامین در نسترن وحشی، فلفل سبز، آب نارنج و آب لیمو، گوجه فرنگی به مقدار زیاد موجود است و نیز در بادام، سیب، زردآلو، موز، خربزه، انار، هلو، گلابی، جعفری، نخود، تره تیزک، توت فرنگی، دارابی، انبه و نارنگی پیدا می شود.

  قره قات نیز دارای مقداری از این ویتامین می باشد اگر می خواهید از دیابت در امان باشید خوردن این مواد را فراموش نکنید و نیز افراط را جایز ندانید.

  خوردن میوه و غلات و سبزیهایی که ویتامین(ب) دارند برای عدم ابتلا و معالجه دیابت لازم اند:
  غلات مانند : گندم، جو، چلتوک، ذرت، ارزن مخصوصا سبوس آنها مخزن ویتامین( ب )می باشند
  میوه جات و سبزیجات مانند : پیاز، هویج، کاهو، کاسنی، اسفناج، کلم، سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، هلو، خرما، موز، نارنج، دارابی، بادام، فندق، گردو و زردآلو  همچنین لبنیات مخصوصاً ماست و پنیر دارای ویتامین( ب )بوده و برای عدم ابتلا به بیماری دیابت مفید می باشد، جوشانده جوانه جو دارای این خاصیت است که مانع عفونت معده میشود و از رشد میکربهای حصبه، اسهال و وبا جلوگیری میکند و سایر میکربهای موذی معده ای را میکشد و از همه مهم تر اینکه در جو سبز شده، انسولین گیاهی به مقدار زیاد وجود دارد که قند خون(دیابت)را پایین می آورد.

  پیاز خام : پیاز خام نیز یکی از غذاهای ضد عفونی کننده است و معده و روده ها را از عفونت گوشت پاک می کند و دارای انسولین نباتی است و دیابت را معالجه میکند و از ابتلا آن جلوگیری میکند
  آب شلغم : استفاده از انسولین های گیاهی بطور خام نتیجه بهتری دارد و مخصوصاً نوعی که در شلغم است در اثر پختن از بین می رود و برای معالجه دیابت آب شلغم را گرفته و با مایعات دیگر مخلوط کرده و بنوشید تا گواراتر باشد

  راه کارهای دیگر:

  تخم شنبلیله را نرم بکوبد و هر صبح و شام نیم مثقال بخورد، (دم کرده آن صبح و عصر صاف شده بخورد)

  چوب وسط مغز گردو را روزی 5 گرم بساید، صبح و ظهر و عصر با آب مخلوط کند و بخورد.

  شنبلیله را بروی نان برشته بریزد و بخورد.

  چای طبیعی را با توت بخورد(توت خشک)

  برگ درخت گردو را خشک کرده و 20 گرم  دم کرده و روزی سه مرتبه میل کند.

  برگ درخت شاه توت را بجوشاند و صبح ناشتا یک استکان بخورد.

  5 گرم گل ختمی را بجوشاند و تا هفت روز بخورد.

  20-30 گرم برگ و ساقه خشک گزنه را بجوشاند و صاف کرده و روزی 3-4 فنجان بخورد.

  آب گشنیز یا شربت لیمو را هر صبح ناشتا بخورد.

  خوردن خیار، کدوی خام، تمشک، گرمک، توت خشک، هلو، گلابی، توت فرنگی، بادام، فندق و گردو، نارنگی، آب نارنج، سیب درختی، آلبالو، گیلاس، زرد آلو، آب عناب، انگور سبز شیرین نشده، آب لیمو، پرتقال ترش، سیر و موسیر، کاهو، اسفناج، پیاز یا پیازچه، کنگر، فلفل سبز، شاهی، آش آلو، آش ماست، آب هندوانه، بولاغ اوتی، نخود سبز(فرنگی)، لوبیا سفید.

  رژیم گیاه خواری.

   

  مطالب مرتبط :

  سرطان به معنای مرگ نیست

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور