• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • درمان بیماری قلبی با طب سنتی

  گیاه درمانی در بیماری های قلبی – عروقی

   

   

  گیاهان بسیاری وجود دارند که دارای اثرات درمانی و پیشگیری کننده از بیماری های قلبی – عروقی هستند و بر بالا بودن چربی خون، فشار خون و نارسایی قلبی از طریق ایجاد اثرات آنتی اکسیدانی، ضد لخته ای، کاهش دهنده ی فشار خون و جلوگیری از سخت شدن عروق، تنظیم ضربان قلب و گشادکنندگی عروق تاثیرگذار هستند.


  داده های به دست آمده از مطالعات اپیدمیولوژیک، نقش آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدهای موجود در گیاهان را در بهبود سلامت قلب و عروق به اثبات رسانده اند.


  از طرفی گیاهان ممکن است تاثیرات منفی هم بر عملکرد قلب و عروق داشته باشند؛ از جمله ایجاد آریتمی، فشار خون و ایجاد اثرات مشابه جریانات عصبی سمپاتیک که باعث ایجاد تداخل در فعالیت قلب می شود.


  برای مثال برخی از گیاهان دارویی با داروهای ضد انعقادی تداخل پیدا کرده و باعث افزایش اثر دارو و ایجاد احتمال خونریزی می گردند. داروی وارفارین یکی از داروهای مورد مصرف در بیماری های قلبی – عروقی است که تداخل آن با گیاهان اهمیت حیاتی برای بیمار دارد.


  در زیر برخی از مکمل های گیاهی که با وارفارین تداخل دارند ذکر شده است:

  زنجفیل:زنجفیل یا زنجبیل از تشکیل لخته در خون جلوگیری می نماید، لذا باید از مصرف آن خودداری شود.


  سیرثابت شده است که سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می کند و باعث افزایش رقت خون می گردد.


  بیمارانی که وارفارین مصرف می نمایند، نباید بیشتر از 1 حبه سیر در روز مصرف کنند، زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.


  چای سبز:چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می گردد، بنابراین افرادی که چای سبز و وارفارین مصرف می نمایند باید خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.


  خیار:پوست خیار حاوی ویتامین K می باشد. تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.


  گزنه:برگ های گیاه گزنه دارای ویتامین K می باشند و اثر وارفارین را کاهش می دهند، بنابراین از مصرف آن باید خودداری شود.


  سویا:مصرف فرآورده های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می گردد. از مصرف فرآورده های حاوی سویا خودداری نمایید.


  زردچوبه و پیاز:زردچوبه و پیاز هم دارای اثرات ضد لخته ای می باشند و مصرف زیاد آن ها باعث افزایش احتمال خونریزی می گردد. مصرف 1 عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد.


  در مورد میوه ها هم دو مورد استثناء وجود دارد:


  گریپ فروت:در صورت مصرف مداوم آب گریپ فروت، اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را افزایش می دهد. در صورت مصرف وارفارین از مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری نمایید.


  گریپ فروت در مختل شدن اثر داروهای دیگری هم نقش دارد و افرادی که از داروهای آنتی هیستامین، داروهای کاهش دهنده ی کلسترول و آرام بخش استفاده می نمایند، نیز باید از مصرف آن خودداری کنند.


  انبه:مصرف فرآورده های انبه و آب و عصاره ی انبه باعث افزایش اثر ضد لخته ای وارفارین و احتمال خونریزی می گردد، بنابراین از مصرف آن خودداری نمایید.

  در دهه گذشته افزایش فزاینده ای در استفاده از گیاهان دارویی دیده شده است. بعضی از اشتقاقهای گیاهی به صورت درمانهای استاندارد از قبیل دیژیتالها، رزرپین و آسپیرین استفاده می شود. به طور معمول اعتقاد بر این است که سیر علاوه بر اینکه سطح کلسترول را کاهش می دهد منجربه کاهش فشار خون نیز می شود. ترکیبات سویا به عنوان جایگزینی برای روغنهای حیوانی، می تواند منجر به کاهش سطح TG و LDL شود ولی روی سطح HDL اثری ندارد.

  نکته قابل توجه آن است که استفاده از داروهای گیاهی در کنار درمانهای معمول بیماریهای قلبی عروقی منجر به کاهش درد سینه بیماران می شود. چندین مطالعه نشان داده اند که دریافت داروی گیاهی به نام tongxinluo (داروی چینی) تغییرات نوار قلب بیمار مبتلا به آنژین صدری را بهبود بخشیده است.

  بعضی از داروهای گیاهی مانند گیاهان چینی از کومارین ساخته شده اند و خاصیت ضد انعقادی دارند. بنابراین باید هنگامی که از این دارو در کنار سایر داروهای آنتی کواگولنت نظیر وارفارین استفاده می شود توجه داشت.

  Hawthorn یک گیاه چینی است که در درمان بیماری نارسایی قلبی (اختلال عملکرد بطن چپ)، اترواسکلروز، آنژین صدری، اریتمی به علت ایسکمی استفاده می شود. مطالعات نشان دهنده آن است که این دارو تحمل ورزش، تنگی نفس و خستگی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی خفیف تا متوسط را بهبود می بخشد.

  طب سوزنی و بیماری قلبی

  از طب سوزنی جهت تنظیم عملکرد فیزیولوژیکی، درمان عفونتها و اختلالات روانی استفاده می شود. همچنین این نوع درمان برای درمان بیماری قلبی از جمله آنژین صدری و افزایش فشار خون نیزمفید است.

  در مطالعه ای که توسط لی و همکاران انجام شد نشان داد که تفاوت مهم آماری بین بیماران مبتلا به سکته قلبی که جهت درمانشان از طب مکمل در کنار درمانهای معمول استفاده کردند و بیمارانی که از اینگونه درمانها استفاده نمی کردند، وجود داشت.

  در مطالعه ای که توسط چین و همکارانانجام شد نیز بیانگر آن بود که طب سوزنی می تواند میزان انقباض قلب را در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی که به علت کاردیومیوپتی ایجاد شده است را افزایش دهد.

  مطالعات بیانگر آن است که استفاده از طب سوزنی نیاز به مصرف دارو و انجام عمل جراحی را کاهش می دهد. درمطالعه ای که روی 49 بیمار مبتلا به آنژین صدری که از طب سوزنی استفاده می کردند انجام شد نشان داد که نیاز به مصرف نیتروگلیسرین زیر زبانی در 58 درصد بیماران کاهش یافته است همچنین 38 درصد بیماران کمتر به حمله قلبی مبتلا می شوند. تحقیقات اخیر نیز بیانگر کاهش قابل توجه سکته قلبی در بیماران مبتلا به آنژین صدری که از طب سوزنی استفاده می کردند، بود.

   

  یوگا و بیماری قلبی

  یوگا یک نوع ورزش است که نقش مهمی در داشتن زندگی سالم دارد. یوگا در تعدیل عوامل خطر بیماری قلبی و بازتوانی بعد از سکته قلبی نقش مهمی دارد. مطالات اخیر حاکی از آن است که یوگا و مدیتیشن منجر به بهبود تنفس و خونرسانی میشود و همچنین می تواند ضربان قلب و الاستیسیتی دیواره سرخرگها را بهبود بخشد و به طور کلی برای سلامت قلب مفید باشد. یوگا نقش مهمی در جلوگیری از بیماری قلبی نظیر سکته قلبی، بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا نیز دارد. یوگا با تأثیرمستقیم بر هیپوتالاموس و مغز که فعالیت سیستم اندوکرین را برعهده دارد می تواند در جلوگیری از سکته قلبی کمک کننده باشد.

  یکی از عمده ترین عوامل ایجادکننده بیماری قلبی استرس می باشد. زمانیکه با وضعیت استرس زا مواجه می شویم هرمونهایی ترشح می شود که برای سلامت قلب و عروق مضر هستند. انجام ورزشهای یوگا می تواند منجر به کاهش این هرمونها شود.

  طب فشاری و بیماری قلبی:

  طب فشاری عبارت است از به کارگیری ماساژ و فشار در نقاط خاصی از بدن که برای بهبود وضعیت سلامت به کار برده می شود. محلهای فشاری مؤثر برای بیماری قلبی در شکل زیر نشان داده شده است. طب فشاری نزدیک به 3000 سال است که جهت درمان بیماری قلبی عروقی از قبیل کاهش و افزایش فشار خون، بیماری عروق کرونر و بی نظمی قلبی استفاده می شود. طب فشاری برای کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به افزایش فشار خونو بهبود درد سینه بیماران مبتلا به انسداد عروق کرونر به کار برده می شود. مطالعات نشان داده است که طب فشاری می تواند فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را مهار کند.

  توجه داشته باشید که نباید درمان دارویی بیماران مبتلا به سکته قلبی و آنژین صدری دارای علایم هشدار دهنده را به خاطرانجام طب فشاری به تاخیر انداخت. تحقیقات نشان داده است که بیماران مبتلا به سکته قلبی و آنژین صدری که توجهات پیشرفته پزشکی را دریافت می کنند نسبت به افرادی که در درمانشان تأخیرایجاد می شود فرصت بهبود بیشتری فراهم می شود.

  ویتامین و بیماری قلبی:

  بتاکارتن: بتاکارتن در بدن به ویتامین A تبدیل میشود و به عنون آنتی اکسیدان عمل می کند. مطالعه ای نشان داد که مصرف روزانه 50 میلیگرم بتاکارتین خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. بتاکارتین در میوه جات زرد رنگ و سبزیجات دیده می شود.

  ویتامین C: بین مصرف ویتامین C و بیماری قلبی ارتباط وجود دارد به طوریکه مطالعات نشان داده است که مصرف فراوان ویتامین C خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. مصرف ویتامین C منجر به کاهش سطح کلسترول و کاهش فشار خون می شود. سطح ویتامین C ارتباط مستقیمی با آنژین صدری دارد به طوریکه مطالعات نشان داده است که سطح بالای ویتامین C خون با کاهش درد سینه بیماران قلبی ارتباط مستقیمی دارد.

  ویتامین E: با تأثیر بر دیواره عروق از تشکیل لخته جلوگیری می کند و تشکیل بیماری عروق کرونر جلوگیری می کند. مکملهای حاوی ویتامین E منجر به افزایش سطح HDL می شود. مطالعات نشان داده است که ارتباط معکوسی بین ویتامین E و مرگ ناشی از سکته قلبی وجود دارد به طوریکه با افزایش سطح ویتامین E در خون میزان مرگ و میر ناشی از سکته قلبی کاهش می یابد.

  ویتامین B: کمبود ویتامین B با سطح هموسیستین ارتباط دارد. افزایش سطح هموسیستین به سطح داخلی سرخرگ ها آسیب   می رساند که می توان با استفاده از ویتامین 6 B ،12 B و فولیک اسید میزان آسیب را کاهش داد. متخصصان قلب و عروق مصرف ویتامین B را برای جلوگیری از بیماری عروق کرونر سفارش می کنند. نیاسین (B 3) سطح کلسترول و میزان سکته قلبی را تا 30 درصد کاهش می دهد.

  نتیجه گیری:

  استفاده از درمانهای مکمل به عنوان یکی از روش های جدید درمانی در میان بیماران روبه افزایش است. با توجه به اینکه بسیاری از روش های درمانی و داروهای تجویز شده دارای عوارض جانبی خطرناک و بعضاً کشنده هستند و برطبق مطالعات انجام شده کارکنان بهداشتی اعم از پزشکان و پرستاران آگاهی کافی درباره درمان های مکمل و نحوه ارائه آنها ندارند پیشنهاد می شود که دوره های آموزشی جهت افزایش آگاهی کارکنان بهداشتی در مورد طب مکمل جهت ارائه مراقبت بهتر از آنها فراهم شود.

   

  منابع :

  1- Uzu O,Tan M. Nursing Students Options and Knowledg about Complementaryand alternative Medicine. Complementary Therapy in Nursing & Midwifery 2004:100:239-244

  2- سجادیان، اکرم سادات؛ [و دیگران]: استفاده از طب مکمل در بیماران مبتلا به سرطان. فصلنامه پایش. سال چهارم. شماره سوم.1384.صص 205-197

  3- Cockayne NL, Duguid M, Shenfield GM . Health Profesional Rarely record history of complementary and alternative Medicine. British journal of clinical pharmacology 2004:59(2): 254-258

  4- Gloria Y,etal. Use of Complementary Therapies in Patients With . Cardiovascular Disease .Am J Cardiol 2006;98:673_ 680

  5- Zhou, W. longhurst J. C. Review of trials examining the use of acupuncture to treat hypertension.                        Future cardiology 2006: 2(3): 287-292  

  6- Davidson p, et al.. Traditional Chinese Medicine and heart disease:what does Western medicine and nursing science know about it ? European Journal of Cardiovascular Nursing 2003 : 2 : 171–181

  7- Kelly L. Miller. Complementary and alternative medicine in cardiovascular disease: A review of biologicallybased approaches . American Heart Journal 2004: 147( 3 ), 401-410

  8- http://www.medindia.net

  9- http://www.yogamiracles.com

  10- http://www.buzzle.com

  11- http://news.bbc.co

   

  مطالب مرتبط :

  سرطان به معنای مرگ نیست

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  یک نظر برای  درمان بیماری قلبی با طب سنتی

  • 1
   Gucci Outlet نوشته شده در 18 اردیبهشت, 1395, ساعت 2:08

   Can anyone you should tell me how you can may help activity menus from your elgg webpage in addition to alter the actual acquire in addition to buddies webpage because i require. I wish to change the formatting on the present whenever commented within the photography Good web site this is certainly, I use bookmarked as their favorite that in my firefox, cheers.

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور