• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • رنگ ناخن

   ناخن‌ سالم باید صاف و بدون شیار یا فرورفتگی باشد. همچنین رنگ و استحکام ناخن‌های سالم یکسان و یکنواخت است و هیچ لکه یا تغییر رنگی روی آنها‌ مشاهده نمی‌شود.

   

   


   

  ناخن‌ سالم باید صاف و بدون شیار یا فرورفتگی باشد. همچنین رنگ و استحکام ناخن‌های سالم یکسان و یکنواخت است و هیچ لکه یا تغییر رنگی روی آنها‌ مشاهده نمی‌شود، البته گاهی اوقات شیارهای عمودی بی‌ضرری روی سطح ناخن‌ها ایجاد می‌شود که تا نوک آن پیش می‌رود. علاوه بر این، ممکن است به دلیل جراحت‌ها، خطوط یا لکه‌های سفیدی روی ناخن ایجاد شود که با رشد ناخن از بین می‌رود.

  با این حال، همه شرایطی که ایجاد می‌شود طبیعی نیست و اگر با موردی خاص و غیرطبیعی روبه‌رو شدید، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

  هیچ‌وقت نباید از ناخن‌ها به عنوان ابزار استفاده کنید و به کمک آنها به اجسام فشار وارد کرده یا چیزی را بلند کنید

   

  ویژگی ناخن های بیمار

   

  سوراخ‌سوراخ‌شدن ناخن‌ها یا وجود فرروفتگی‌های متعدد در سطح ناخن، از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای برخی از افراد ایجاد شود، البته این مساله بیشتر میان افرادی که به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند، مشاهده می‌شود، ولی در هر صورت به درمان و رسیدگی‌ بیشتر نیاز دارد.

   

  گاهی نیز ممکن است ناخن‌ها چماقی شوند، به این معنی که نوک انگشتان بزرگ می‌شود و ناخن اطراف آن می‌پیچد. البته این مشکل معمولا در یک دوره زمانی طولانی‌مدت اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا به دلیل کاهش اکسیژن موجود در خون ایجاد می‌شود و می‌تواند نشانه‌ای از انواع مختلف بیماری‌های ریوی باشد. چماقی‌شدن ناخن‌ها ممکن است با بیماری‌های التهابی روده، بیماری‌های قلبی ـ عروقی و کبدی نیز مرتبط باشد.

   

  ناخن‌های قاشقی به ناخن‌های نرمی می‌گویند که تغییر شکل می‌دهد. این فرورفتگی‌ها گاهی به حدی است که حتی می‌توان یک قطره مایع را داخل آن نگه داشت. در اغلب موارد، بروز این مساله نشانه کم‌خونی فقر آهن یا بیماری کبدی است. علاوه بر این، ناخن‌های قاشقی‌شکل ممکن است به دلیل کم‌کاری تیروئید یا بیماری‌های قلبی نیز ایجاد شود.

   

  در شرایط خاصی نیز ممکن است نوک هر یک از ناخن‌ها نواری تیره‌رنگ ایجاد شود. گاهی این وضعیت را مربوط به افزایش سن می‌دانند و در موارد دیگر، می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای جدی مانند بیماری‌های کبدی یا دیابت باشد.

  ناخن مشکل دار

   

  همچنین یکی از مشکلاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، جداشدن ناخن از بستر است. در این شرایط ناخن شل ‌می‌شود و به راحتی می‌تواند کنده شود.

  گاهی اوقات جداشدن ناخن می‌تواند به‌دلیل عفونت یا جراحت ایجاد شود. در موارد دیگر، این وضعیت ممکن است یکی از عوارض مصرف دارو یا محصولی خاص باشد؛ به عنوان مثال گاهی ممکن است استفاده از چسب ناخن موجب بروز چنین حالتی شود. اختلالات تیروئید و بیماری پسوریازیس نیز از دیگر علل بروز این مشکل هستند.

  برخی از افراد نیز ممکن است با شرایطی روبه‌رو شوند که ناخن‌هایشان ضخیم می‌شود و سرعت رشد آنها نیز کاهش می‌یابد. البته این وضعیت با تغییر رنگ ناخن‌ها و زردشدن آنها همراه است.

   

  مراقب ناخن‌ها باشید

  برای حفظ سلامت ناخن‌ها بهتر است همیشه آنها را خشک و تمیز نگه دارید و هنگام استفاده از مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید.

   

  علاوه بر این، ناخن‌ها همیشه باید به درستی کوتاه شوند تا مشکلی ایجاد نکند.

   

  استفاده از کرم مرطوب‌کننده را نیز فراموش نکنید و هنگام استفاده از این کرم‌ها، آن را به ناخن هم بمالید.

   

  هیچ‌وقت نباید از ناخن‌ها به عنوان ابزار استفاده کنید و به کمک آنها به اجسام فشار وارد کرده یا چیزی را بلند کنید.

   

  جویدن ناخن‌ها هم مشکل دیگری است که در آینده می‌تواند دردسرساز شود و علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب، سلامت ناخن را نیز به خطر اندازد.

  رنگ ناخن سالم

   

  با دقت به ناخن‌های خود نگاه کنید؛ آیا همه چیز طبیعی و سالم است؟ هیچ مشکلی وجود ندارد؟ ناخن‌ها به اندازه کافی محکم هستند و ظاهری سلامت دارند؟ یا شاید هم فرورفتگی‌هایی در سطح ناخن‌هایتان وجود دارد، شاید رنگ و شکل ناخن‌هایتان تغییر کرده است و مثل روزهای قبل نیست.

  مطالب مرتبط :

  رنگ ناخن

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور