• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • زگیل و طب سنتی

  خلاصه مقاله: زگیل (wart) یک ضایعه خوش خیم می باشد که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در پوست و مخاط ایجاد می شود. درمان رایجی که درماتولوژیستها به کار می برند محلول حاوی سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید و کلودین می باشد که طی سه ماه تنها 67% زگیل ها بهبود می یابند و بالاتر از 50% موارد عوارض دارند. به دلیل عوارض و میزان عدم پاسخ دهی بالا و زمان طولانی درمان، بر آن شدیم تا با بررسی تحقیقات انجام شده روی گیاهان دارویی به معرفی گیاهانی بپردازیم که در درمان زگیل مؤثر هستند. با بررسی مروری روی چند مقاله از MEDLINE و استفاده از کتب طب سنتی ایران (Traditional Iranian Medicine) و کتب معتبر فیتوتراپی به گیاهانی دست یافتیم که علاوه بر عوارض و طول درمان کمتر واجد پاسخ دهی بیشتری بودند. تحقیقات نشان می دهند که اثر درمانی عصاره سیر (garlic) بر روی زگیل 90% است. تحقیق دیگری صمغ انجیر (ficus carica) را با داروی شیمیایی مقایسه کرده بود که میزان اثردهی عصاره بالاتر و عوارض آن کمتر از نصف داروی شیمیایی بود. همچنین در این مقاله به گیاهان دارویی دیگر مؤثر بر زگیل و همچنین گیاهان ذکر شده در کتب طب سنتی پرداخته شده است. امید است با استناد به این تحقیقات و منابع طب سنتی به درمانی جایگزین با اثردهی بیشتر و با عوارض کمتری دست یابیم.
  واژگان کلیدی: wart(زگیل)- TIM – ficus carica (انجیر)- garlic (سیر)- herbal treatments (درمانهای گیاهی)
  تعریف:
  زگیل wart یا وروکا(verruca) یک ضایعه کوچک خوشخیم است که معمولاً به وسیله یک عفونت ویروسی در پوست یا غشای مخاطی ایجاد می شود. ویروس لایه سطحی پوست را مبتلا می کند. ویروسهایی که باعث ایجاد زگیل می شوند عضو خانواده ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند که تعداد زیادی گونه را شامل می شوند. زگیل از فردی به فردی دیگر و از یک ناحیه بدن به جای دیگر بدن قابل انتقال است.
  درمان رایجی که توسط درماتولوژیستها انجام می شود، محلولی حاوی سالیسسیلیک اسید، لاکتیک اسید و کلودین می باشد که با مصرف آن در طی 3 ماه 67 درصد زگیلهای معمولی دست را بهبود می بخشد.
  سیر:
  سیر در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های پوستی مفید است بر همین اساس در مطالعه ای عصاره آبی و آلی از سیر استخراج گردیده و در درمان زگیل و میخچه بکار برده شده است برای این کار 37 بیمار که28 نفر زگیل و 9 نفر مبتلا به میخچه بودند انتخاب شدند عصاره آلی سیر برای این بیماران در نظر گرفته شده این عصاره روزی 2بار و به مدت 7-14 روز بر روی موضع بیماری قرار داده شد نتیجه حاصل نشان داد که بیماران مبتلا به میخچه 100درصد بهبودی داشتند درحالیکه در بیماران مبتلا به زگیل 90درصد بهبودی وجود داشته اند.
  انجیر:
  صمغ انجیر که ماده سفید و سوزاننده ای است و از محل اتصال انجیر کال به شاخه درخت تراوش می کند در درمان زگیل مفید است. این تحقیق جهت اثر درمانی صمغ انجیر با داروی شیمیایی روی زگیل پشت دست در مراجعین به کلینیک انجام شده است. تعداد نمونه 60 عدد بود که به دو گروه درمانی داروی گیاهی (صمغ انجیر) و داروی شیمیایی (محلول 7/16 % حاوی سالیسیلیک اسید 6 گرم، لاکتیک اسید 6 گرم، کلودین 15 گرم) تقسیم بندی شدند
  سپس با سه دوره پیگیری نتایج مقایسه شد.

  عدم پاسخ پاسخ کامل طول درمان عوارض شدید بدون عوارض دارو
  ــــ 60% 70%طی20روز اول – 30% گیاهی 23 % ـــــ 70%طی20روز + 13% شیمیائی

  البته در آزمایش دیگری، روی زگیل های گاوی نیز از انجیر استفاده کردند.
  12گاو را به سه گروه تقسیم کردند. در گروه اول که درمان گیاهی استفاده شده بود از روز 5ام بهبودی شروع شد و در طول 30 روز بهبودی کامل گشت.
  مهرگیاه(نوعی زرشک):
  صمغ مشتق شده از مهر گیاه (گونه ای زرشک) شامل عامل فعال سایتوتوکسیک podophyllotoxin است که میتوز را در متافاز متوقف می کند. این گیاه به طور گسترده در طب سنتی چین استفاده می شود. از این گیاه داروی podophyllin تهیه شده است که در درمان زگیلهای ژنیتال به طور موضعی استفاده می شود. این دارو توسط FDA به عنوان اولین داروی اصلی تجویز شده برای درمان زگیل تناسلی تایید شده است.
  مامیران:
  زگیلها می توانند با شیره تازه مامیران از بین بروند. از مامیران در درمان زگیلها، پاپیلو ماها، کاندیلوماها و نودول ها می توان استفاده کرد. این گیاه در هر جایی بخصوص اطراف نرده ها وجوی ها به عنوان علف هرز می روید به همین دلیل دسترسی به آن مشکل نیست. در تحقیقی شیره آن را تقریباٌ 20 دفعه در روز به مدت 2-3 دفعه برروی محل ضایعه قرار دادند. بهبودی کامل زگیل ها در 135 نفر بعد از 15-20 روز اتفاق افتاد.
  فرفیون سروی:
  این جنس در ایران قریب به 70 گونه گیاه علفی و درختچه ای دارد که همگی شیرابه دارند. شیره فرفیون سروی نیز به شیوع مامیران برای درمان زگیل استفاده می شود. این گیاه حاوی مواد ضد ویروسی و ضد توموری می باشد. (شیره آن سفید و حاوی لاکتون، لئوفوربون ورزین است.) 10گونه فرفیون توسط طبیبان سنتی برای درمان زخم ها، سرطانها، تومورها، زگیل ها و دیگر بیماریها استفاده می شود. بین 10گونه بالاترین فعالیت در عصاره آبی متانولی ساقه و برگ E.tirucalli و E.cotinifolia دیده شده است.
  سدار قرمز شرقی (ارس ویرجینیایی):

  طبق گزارشهایی که بدست آمده، برگهای سدار قرمز شرقی (ویرجینیایی/تیره سرو) محتوی پروفیلوتوکسین است. یک ترکیب داروئی که برای تولید دارو جهت درمان سرطان، آرتریت روماتوئید، زگیل های تناسلی، بیماری مولتیپل اسکروزیس استفاده می شود.
  البته در کتاب Herbal medicine و طب سنتی از تنتور سدار زرد (آربور) به عنوان داروی زگیل نام برده شده است.
  موز:
  پوست موز نیز از درمانهای زگیل به شمار می رود. ابتدا زگیل باید توسط یک سمباده به آرامی مالیده شود و بعد یک پوست تازه کنده شده موز بر روی آن قرار داده شود و به مدت یک شب باقی بماند.
  سیب:
  سیب ترش نیز برای درمان مفید می باشد. عمل آن مربوط به مگنزیم داخل آب آن است.
  در کتب طب سنتی ایران به تعداد زیادی گیاه جهت درمان زگیل اشاره شده است که عبارتند از:
  خرفه، کرفس، مو سیر، سیر، انجیر خرنوب نبطی، گل سرخ، مر، کرچک

  References:
  1)Silverberg N. Garlic cloves for verruca vulgaris. Pediatr Dermatol 2002; 19:183 PMID: 11994189 [Pub Med ]
  2)Weiss RF. Herbal Medicine. Gothenberg, Sweden: Ab Arcanum, 1988, 337
  3) Warzawer-Schwarcz L- Treatment of plantar warts with banana skin. PMID: 7301999
  4)Beutner KR, Wiley DJ, etal: Genital warts and their treatment. Clin Infect Dis 1999; 28(supp11):537-56
  5) www.emedicine.com/med/topic- eMedicine – Human Papillomavirus: Peter A Gearhart, MD
  6) Moraes, R., C. Burandt, M. Ganzera, X. Li, I. Khan, & C. Canel. 2000. The American May apple revisited-Podophyllum peltatum: Still a potential cash crop? Economic Botany 54:471-476.
  7) Principles & practices of phytotherapy
  8) Hand book of Herbal medicine
  9) Gale Encyclopedia of Alternative medicine
  10)قانون ابو علی سینا
  11)کتابچه خلاصه مقالات دومین کنگره طب سنتی قم- سال 1382(ص:15-16)
  12)کتاب راهنمای کاربردی گیاهان داروئی

  تهیه شده در گروه پرستاری

  مطالب مرتبط :

  سرطان به معنای مرگ نیست

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور