• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • فورزماید وهیدرالازین درکنترل فشار خون پس از زایمان در پره اکلامپسی شدید

  اختلالات فشار خون از جمله اختلالات شایعی است که در طول حاملگی رخ می دهد.اختلالات فشار خون،خونریزی و عفونت،سه علت مرگ و میر مادران را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می دهند که قسمت اعظم عوارض و مرگ و میر مرتبط با حاملگی را باعث می شوند.
  پره اکلامپسی نوعی سندرم اختصاصی حاملگی است که با فشار خون و پروتئینوری مشخص می شود.میزان بروز پره اکلامپسی حدود ۵% است،اما تنوع بسیار چشمگیری در این زمینه گزارش شده است.از عوارض جدی آن درگیری اندام های انتهایی به صورت نارسایی قلبی،ادم ریوی،درگیری کبد و سیستم انعقادی و در نهایت سندرم HELLP:(Hemolysis Elevation of Liver enzy,me Low Platlet) درگیری مغز و تشنج و حتی مرگ مادر و از طرف دیگر به علت اشکال در خونرسانی جفتی – رحمی امکان تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR:Intra Uterin Growth Retardation) و مرگ داخل رحمی (IUFD:Intra Uterin Fetal Deth) وجود دارد.
  با توجه به اهمیت فوق العاده پره اکلامپسی و خطرات آن در زمینه عوارض و مرگ و میر مادر و نوزاد،ارائه روش های کاهش فشار خون شدید طی حاملگی اهمیت بسزایی دارد.استفاده از داروهای پایین آورنده فشار خون جهت افزایش طول مدت حاملگی یا کاهش پیامدهای پره ناتال در زنان حامله مبتلا به انواع و شدت های مختلف اختلالات فشار خون شدیدا مورد توجه پزشکان و محققان بوده است.
  دیورتیک های پر قدرت سبب اختلال هر چه بیشتر پرفوزیون جفتی می شوند،چون یکی از آثار فوری آنها کاهش حجم داخل عروقی است و از طرفی حجم داخل عروقی در این افراد در مقایسه با حاملگی طبیعی کاهش یافته است.بنابراین دیورتیک ها جهت کاستن فشار خون به کار نمی روند،چون این داروها شدت تغلیظ خون مادر و آثار سوء آن را بر مادر و جنین تشدید می کند.تا به حال تجویز فورزماید یا داروهای مشابه در دوره قبل از زایمان،به طور خاص محدود به موارد نادری است که در آنها ادم ریوی تشخیص داده شده یا شدیدا مورد شک باشد.فورزماید دارویی،مدر،قوی و سریع الاثر است که روی قسمت های ضخیم شاخه صعودی قوس هنله و نیز روی توبول های دیستال کلیه اثر می کند.این دارو عمدتا به صورت دست نخورده از طریق ادرار دفع می شود.
  هیدرالازین از جمله داروهایی است که جهت کاهش فشار خون در پره اکلامپسی شدید مورد استفاده قرار می گیرد.برخی از پزشکان درمان را در صورتی که فشار خون دیاستولی بیش از ۱۱۰mmHgباشد،انجام می دهند و برخی دیگر میزان ۱۰۵mmHgرا به عنوان محدوده ضرورت درمان در نظر می گیرند.
  هیدرالازین در دوزهای ۱۰-۵ میلی گرمی با فواصل ۲۰-۱۵ دقیقه ای تجویز می شود تا اینکه پاسخ رضایت بخش حاصل شود.پاسخ رضایت بخش قبل از زایمان یا هنگام زایمان،به صورت کاهش فشار دیاستولی تا حد ۱۰۰-۹۰ میلیمتر جیوه تعریف می شود.اما فشار خون دیاستولی نباید از این حد کمتر شود تا پرفوزیون جفت مختل نگردد.
  در موارد تزریق عوامل هایپراسموتیک،احتمال ورود قابل توجه مایع به فضای داخل عروقی وجود دارد که این مسئله نیز سبب ورود مایع داخل عروقی به اعضای حیاتی(به شکل ادم)به ویژه به ریه ها و مغز می شود.علاوه بر این اگر ماده ای دارای فعالیت اسمتیک از طریق مویرگ ها به داخل ریه و مغز نشت کند،تجمع ادم در این مناطق تشدید می شود.نکته مهمتر اینکه اثر سودمند پابرجای این عوامل هنوز به اثبات نرسیده است.
  با توجه به مکانیسم پره اکلامپسی(وازواسپاسم عروقی)و موارد گفته شده فوق،تا کنون دیورتیک ها به عنوان عوامل کاهش دهنده فشار خون حاملگی قبل و بعد از زایمان در ایران مورد استفاده قرار نگرفته اند.
  در مطالعه Ascarelli و همکارانش در آمریکا ۲۶۴ بیمار مبتلا به پره اکلامپسی شدید پس از برقراری دیورز پس از زایمان و بعد از قطع سولفات منیزیم بیماران در دو گروه ارزیابی شدند.درمان با فورزماید بعد از زایمان در بیماران مبتلا به پره اکلامپسی شدید سریع تر فشار خون را کاهش داد و نیز باعث کاهش نیاز به درمان های دیگر ضد فشار خون گردید.
  Ghanem و همکارش با ارزیابی بیماران مبتلا به فشار خون پس از زایمان نشان دادند که فورزماید دارویی موثر در کاهش فشار خون پس از زایمان می باشد.
  Sibia در مطالعه ای در سوئد نشان داد که هیدرالازین در درمان پره اکلامپسی پس از زایمان موثرتر از فورزماید است که این امر به دلیل دوز بالای هیدرالازین مورد استفاده نسبت به مطالعه حاضر است.
  داروهای ضد فشار خون مانند کلونیدین و هیدرالازین می توانند تولید سیتوکین T40 سیستمیک که یک آنتی انفلاماتور است را تحریک کنند،در حالی که فورزماید و دیازوکساید تولید این سیتوکین و سایر سیتوکین های پره انفلاماتور را در جفت و سلول های منونوکلئر خون محیطی مهار می کنند.موارد مذکور در استرس اکسیداتیو مرتبط با پره اکلامپسی دخالت دارند و شاید علت تفاوت میزان اثر این دارو در این مسئله در متفاوت بودن در مکانیسم اثر دو دارو نهفته باشد که نیازمند مطالعات بیشتری است.
  قابل ذکر است که مطالعه ای در زمینه مقایسه تاثیر دو دارو(فورزماید،هیدرالازین)در زایمان ترم و پره ترم یافت نشد ولی Jashnani و همکاران در مطاله ای نشان دادند که فراوانی افزایش فشار خون در بیمارانی که به روش سزارین وضع حمل نموده اند بیشتر است و شاید یکی از علل عدم پاسخ به درمان در بیمارانی که به روش سزارین وضع حمل نموده اند،استفاده از داروهای بیهوشی و یا بی حسی مانند مارکایین و اثرات آنها بر فشار خون یا پاسخ به درمان باشد.
  در مطالعه حاضر هدف بررسی مقایسه ای این دو دارو در کنترل فشار خون پس از زایمان در پره اکلامپسی شدید بوده است.
  امید است که مطالب فوق مورد رضایت شما دانشجویان عزیز قرار گرفته باشد.

  مطالب مرتبط :

  فورزماید وهیدرالازین درکنترل فشار خون پس از زایمان در پره اکلامپسی شدید

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور