• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • تنظیم کننده: سجاد نبیئی

  مصاحبه سرکار خانم دکتر فاطمه پیغمبری

  به نام خداوند بخشنده و مهربان

  مصاحبه با سرکار خانم دکتر فاطمه پیغمبری

  مدیرگروه اناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب (ع)

  • سلام.
  • -لطفا خودتونو معرفی کنید ؟
  • من، فاطمه پیغمبری، متولد 23 بهمن 1347 در مشهد هستم.فرزند اول خانواده ام یک خواهر و یک برادر دارم و صاحب یک فرزندم.
  • راجع به تحصیلاتتون برامون بگید، اینکه کجا تحصیل کردید و چطور شد به این رشته گرایش پیدا کردید؟
  • من در سال 70 ازدواج کردم و بعد از ازدواج درس خوندم، سال 72 در رشته زیست شناسی و در دانشگاه ارومیه پذیرفته شدم، سال 76 در این رشته فارغ التحصیل شدم و یکسال بعد از آن در دانشگاه تربیت مدرس ، رشته علوم تشریحی قبول شدم. در سال 80 به عنوان  عضو هیئت علمی دانشگاه ازاد شدم البته در این دانشکده پزشکی از سال 79مشغول به کار شدم و با تدریس جنین شناسی کارم را شروع کردم. 3سال بعد از عضویت من در هیئت علمی در مقطع دکترا و در رشته علوم تشریحی در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شدم.
  • تدریس در دانشگاه رو دوست دارید؟ مشکل یا مسئله خاصی براتون نداره؟
  • عاشق تدریس کردن هستم؛ یادم هست بچه که بودم در پارکینگ خانه یمان پدرم یک تخته سیاه نصب کرده بودند که گچ و تخته پاک کن برمیداشتم و اتحاد ها رو مینوشتم ، عاشق نوشتن ، گچ، تمرین کردن و معلمی بودم ، ایشان خودشان هم فرهنگی بودند و من تنها فرزندی هستم که وارث شغل پدری شدم. قبل از مشغول شدن در دانشگاه هم معلم کارهای هنری بودم ،هنرکده ی کدبانو رو داشتم و در اون به آموزش کارهای هنری مشغول بودم.
  • علی رغم درآمد بالا، تدریس کلاس های هنری من رو اغنا نمیکرد در نتیجه اون رو کنار گذاشتم و به دنبال مطالعه و آماده شدن در آزمون سراسری رفتم.
  • طی دوره کارشناسی یه واحد اختیاری بافت شناسی ارائه شد که خانم فرخی استاد این درس بودند و من عاشق این درس و اخلاق استاد درس شدم. در نتیجه تصمیم گرفتم تحصیلات تکمیلی خودم رو در زمینه بافت شناسی ادامه بدم.کنکور سال بعد تحت عنوان علوم تشریحی مطرح شد و این رشته مجموعه ای بود  از دروس جنین شناسی ، بافت شناسی و آناتومی، بنده در این رشته تحصیل رو آغاز کردم..
  • تدریس توی دانشگاه براتون مشکلی نداشته؟
  • خیر اما در ابتدای کار متحمل سختی هایی بودم.با مدرک فوق لیسانس فقط میتونستم واحد های   عملی پزشکی رو داشته باشم و این برام سخت بود.
  • به نظرتون تدریس استاد میتونه در علاقه مند کردن دانشجو موثر باشه؟
  • بله قطعا؛ به عنوان مثال با تغییر در بخشی از روش های کلاس داری سعی کردم درس برای دانشجویانم جذابیت داشته باشه و در حال حاضر ممکن است که امتحاناتم خیلی دلچسب بچه ها نباشه ولی سعی می کنم اهمیت رشته پزشکی رو در کنار رضایت دانشجویان باهم داشه باشم.
  • بهترین خاطرتون از کلاس رو برامون بگید؟
  • خاطرات که زیاد هست اما چیزی که برای من جالب هست دیدن بعضی از کارهای بچه هاست که خودم در دوره دانشجویی انجام میدادم ،مثلا یادم هست کلاس ژنتیکی بعداز ظهر ها تشکیل می شد، ومن هم از دانشجویان خوب کلاس بودم و نمی خواستم استاد متوجه خواب آلودگی من سر کلاس شود، یا سرم رو پایین می انداختم یا با انگشتانم سعی میکردم پلک هام رو باز نگه دارم و الان هم وقتی همین حرکات را از دانشجویان خودم میبینم خاطرات خودم برام تداعی می شن و خندم میگیره.و تا کنون نشده که دانشجویی رو به خاطر چرت زدن سر کلاس از درس محروم کنم.
  • راجع به سایت و اهدافتون از راه اندازی اون توضیح بدید.
  • من خیلی از نوآوری ها و خلاقیت هایم را از دانشجوهام دارم ، این را صادقانه میگم، همین سایت ایران آناتومی پیشنهاد دانشجویان بود .گروه از چند سال قبل شروع به جمع آوری وبه روز رسانی درسنامه ها و اسلاید ها کرده بود وبه شکل پراکنده  CDهایی از اطلس ها و یا کتب بود؛ اما اینکه به شکل کامل در سایت مطرح بشه رو ما مدیون دانشجوها هستیم. اما خوب انجام کار های اداری، گرفتن مجوزهای لازم، و پیگیری مسائل مالی آن هم برعهده خودم بود واز حمایت های دانشکده بسیار متشکرم .وقتی که سایت راه اندازی شد و فیلم های آموزشی و مطالب درسی دیگه هم به آن اضافه شد شاهد بازخورد خیلی عالی از طرف اساتید و سایر دانشجویان بودیم و همکاران ابراز داشتند که بخش اموزشی این سایت بسیار کارآمد است.به دنبال این بازخورد ها تصمیم گرفتیم سایت را غنی تر کنیم . و اکنون حدودا 3سال از راه اندازی سایت گذشته است.
  • شنیدیم که شما درگیر بیماری خاصی بودید،اگه امکانش هست برامون توضیح بدید.
  • بله اردیبهشت سال 88 به دنبال دفاع از رساله ی دکترای خود رفتم، تیرماه همان سال به اتاق عمل رفتم و نتیجه ی پاتولوژی، سرطان سینه من را تایید کرد (breast cancer)و از شهریور ماه شیمی درمانی آغاز شد این دوران خیلی سخت بود.
  • اطرافیانتان در مواجهه با این بیما ری چطور برخورد کردند ؟
  • خودم از اطرافیانم قوی تر بودم و من اون ها رو دلداری می دادم.
  • بیماری پیشرفته بود؟
  • بله در مرحله 3به4 بود و 9تا از غدد لنفاوی ناحیه زیر بغل هم برداشته شد، بخشی از پستان چپ هم حذف شد.دوران شیمی درمانی من همراه با تدریس در دانشگاه بود. به خاطر عشقی که به تدریس  وبچه ها داشتم حتی در زمان شیمی درمانی هم کلاس ها را واگذار نکردم.در ضمن چون آدم اجتماعی بودم انزوا رانمی پسندیدم . برای کنترل بیماری و درمان قطعی  به آب درمانی و تغذیه طبیعی روی آوردم.براین  اساس در کلاس های پزشکی روی طب سنتی خیلی تاکید داشتم و تلفیق طب سنتی و طب نوین را برای درمان مناسب می دونم.
  • قوی بودن روحیه تان را چقدر در پیروزی بر این بیماری موثر می دونید؟
  • برای درمان بیماری سرطان و یا هر بیماری دیگه داشتن روحیه قوی حرف اول رو می زنه . در فیلمی دیالوگی بود که میگفت برای اینکه بر ترس هات پیروزبشی باید با آن رو به رو بشی، فرار کردن از چیزی که شما رو میترساند شما را ضعیف خواهد کرد.
  • آینده رو چطور می بینید؟ چه آرزویی برای دانشجویانتان دارید؟
  • قطعا هر معلمی برای دانشجویانش آرزوی پیشرفت در مدارج علمی رو داره اما مهمتر از اون داشتن یک زندگی گرم خانوادگی است . داشتن همسری همدل و فرزندانی قدر شناس از بهترین نعمات خداوندی است.درضمن از خداوند می خواهم وقتی متخصص شدند زیاده از حد خواه نباشند یعنی سوگند نامه بقراط رو را فراموش نکنند و برای بیمارانی که به اون ها اعتماد میکنند وقت بگذارند.ایمان دارم که قانع بودن بزرگترین ثروت است و من برای دانشجویانم بزرگترین ثروت را آرزومندم و این ثروت بیمه زندگی دنیوی و اخروی ایشان خواهد بود

  دانلود فایل ورد این مصاحبه

  مطالب مرتبط :

  رژیم بنفش (در ارتباط با سرطان) (ویدئو)

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور