• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • مننژیت

   

  از اورژانسهای پزشکی است و احتياج به تشخيص سريع و درمان صحيح دارد.

  70 درصد کل مننژيتها در اطفال زير 5 سال است و شايعترين عامل مولد در اين سن هموفيلوس انفولانزا تيپ B است. با توجه به انجام واکسيناسيون در کشورهای پيشرفته شيوع آن کاهش يافته است و تنها فرمی از مننژيت که علت اپيدمی ها مي‌باشد, نوع مننگوکوکی است که به دو صورت مننژيت و سپتی سمی بروز مي‌کند.

  عفونت و التهاب پرده مننژ و مایع مغزی – نخاعی م یباشد که دور مغز و نخاع را احاطه کرده اند ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها همگی می توانند مایه ایجاد مننژیت شوند. شدت عفونت بستگی به عامل عفونتزا دارد . مننژیت ها باکتریایی که روی همرفته شدیدتر از دیگر مننژیت ها می باشند و نیاز به درمان بی درنگ با آنتی بیوتیک دارند. البته دلیل بیشتر موارد مننژیت ویروس ها می باشند.

   

  مننژیت

  نشانهها:

  در بسیاری از موارد نشانه های نخستین مننژیت با آنفولانزا اشتباه گرفته می شود. گر چه می شود ابتلا به مننژیت بیش از یک دوره2- 1 روزه برای نشان دادن نشانه ها نخستین آن فرصت لازم داشته باشد، ولی گاهی این  بیماری یک سیر برق آسا و به تندی کشنده را پیدا می کند. اگر کسی دچار به مننژیت باکتریایی شود، هرگونه تأخیر در درمان مایه افزایش خطر بروز آسیبهای همیشگی در فرد می شود. بنابراین در صورتیکه نشانه های زیر در بیمار دیده شود، باید به تندی بدنبال مراقبتهای پزشکی رفته و با یک پزشک در این زمینه رایزنی کرد:

  • تب بالا

  • سردرد شدید

  • نهوع و استفراغ همراه با سردرد

  • گیجی

  • تشنج

  • بی خوابی و یا سخت از خواب بیدار شدن

  • گردن سفت و کم حرکت

  • حساسیت به نور) فوتوفوبی (

  • کاهش گرایش به نوشیدن و یا خوردن

  نشانههادرنوزادان:

  نوزادان و شیرخواران کوچک ممکن است نشانه های کلاسیک مننژیت همانند درد و یا گردن سفت را نداشته باشند، و بجای آن نشانه هایی همانند گریه همیشگی، به گونه غیر طبیعی خواب آلوده بودن و یا بی تاب بودن و کاهش میل به غذا را داشته باشند. گاهی ملاج بچه برجسته می شود و یک نشانه خیلی دیررس قراراگرفتن بدن در یک حالت اسپاسم ولی نه به گونه انقباض بلکه در حالت کشیدگی کامل ماهیچه ها می باشد که به آن اپیستوتونوی می گویند.

  عاملایجادکنندهمننژیت و راه انتقال:

  راه انتفال: از نازوفارنکس است زيرا باکتری های پنوموکوک, مننگوکک و هموفيلوس آنفولانزا تيپ B در اين مکان کلونيزه مي‌شوند بنابراين انتقال از ترشحات بينی و گلو صورت می گيرد.

   مننژیتباکتریایی :گرچه اینگونه مننژیت نشانه ها ناگوار تری در برابر دیگر گونه ه ای مننژیت دارد ولی در صورت تشخیص تند و درمان با آنتی بیوتیک، کاملاً درمان پذیر بوده و از وقوع عوارض آن جلوگیری می شود . شایعتربن راه ورود باکتری به پرده های مغز و درگیر شدن آن، ورود باکتری به جریان خون بوده و از راه جریان خون به پرده های مغز و مایع مغزی – نخاعی دسترسی پیدا می کند .پنوموکوک، مننگوکوک ، هموفیلوس گروه،b و لیستریا مونوسیتوژن از باکتری های ایجاد کننده مننژیت می باشد .

  مننژیتویروسی: مننژیتهای ویروسی بیشتر خفیف بوده و دوره بیماری آنها مدت 10 روز و یا کمتر درازای می کشد. یکی از شایعترین ویروسهایی که مایه مننژیت می شوند انتروویروس ه ا هستند و این گر وه از ویروس ها بیشتر در پایان تابستان و آغاز پاییز بیشتر مایه بیماری می شوند . دیگر ویروس های دیگری که می توانند مایه مننژیت شوند دربرگیرنده :اوریون، تب خال و ویروس نیل غربی و … می باشند . آنتی بیوتیک در درمان مننژیت ویروسی بی اثر بوده و درمان دربرگیرنده تحت نظر نهادن بیمار برای جلوگیری از عوارض بیماری می باشد .

  مننژیتقارچی: یکی از قارچ هایی که مایه مننژیت در کسان دارای نقص ایمنی(همانند بیماران دچار به ایدز) می شود، کریپتوکوک است که در صورت نبود درمان و تشخیص به موقع می تواند مایه مرگ بیمار شود . دیگر قارچ ها نیز گاهی مایه مننژیت می شوند که از دید نشانه ها، همانند دیگر گونه های مننژیت بوده ولی یک روند بسیار کند و موذی داشته و بخاطر نشانه ها خفیف آن گاهی تشخیص درست دیر داده می شود .

  مننژیتمزمن : برخی از ارگانیسم ها که رشد بسیار کندی دارند چنانچه به پرده های مغز تهاجم کنند، نه به گونه نشانه ها حاد، بلکه مزمن خود را نشان خواهند داد. یعنی که سیر نشانه ها بیماری به مدت چهار هفته یا بیشتر درازای می کشد. البته نشانه ها کلی آن همانند سردرد، تب، استفراغ و اختلال هوش و حواس فرد همانند مننژیت حاد است ولی نشانه ها بسیار خفیف تر از آن بوده و در مدت زمان طولانی تری خود را نشان می دهند اینگونه مننژیت نادر است .

  دیگرگونههایمننژیت : مننژیت می تواند در اثر حساسیت به دارو، بر خی از گونه های سرطان ها یا بیماریهای التهابی همانند لوپوس رخ دهد

  .

  عواملخطر:

  چندین عامل خطر هست که کودکان و یا بزرگسالان را در برابر خطر بالاتری برای عفونت مننژیت قرار    می دهد.

  سن: کودکان زیر 5 سال، جوانان میان 18-24 سال و کسان سالمند بیش از دیگر گروههای سنی در برابر ابتلا به مننژیت قرار دارند .

  زندگیدرمحیطهایشلوغوگروهی : دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می کنند، پرسنل نظامی مستقر در پایگاههای نظامی، کودکان ساکن در مدارس شبانه روزی و یا مراکز نگهداری و پرورش کودکان، همگی مکانهای مناسبی برای ابتلا به مننژیت به ویژه نوع مننگوکوکی آن می باشد. زیرا در مکانهای شلوغ عفونت می تواند به تندی در میان گروه گسترده ای از کسان پخش شود .

  بارداری : در فرد باردار احتمال ابتلا به عفونت لیستریا(بنام لیستریوزیس (بالاتر از حالت عادی است و همچنین این باکتری نیز یکی از عوامل ابتلا به مننژیت می تواند باشد. همچنین زن باردار دچار به لیستریا ریسک عفونت فرزندش نیز بالا می رود .

  کسانیکهدارایمشاغلیهستندکهباجانورسروکاردارندهمانند کشاورزان ، دامپروران و … که با حیوانات اهلی سر و کار دارند نیز در برابر خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت لیستریا هستند . که آن هم می تواند منجر به ابتلا به مننژیت لیستریایی شود .

  عواملیکهمایهتضعیفسیستمایمنیمیشوند : همانند بیماری ایدز ،دیابت ، مصرف داروهای سرکوب

  کننده ایمنی، یا عمل جراحی برداشتن طحال همگی می توانند فرد را در برابر خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری مننژیت دهند .

   

  عوارض:

  همانگونه که پیش از این ذکر شد، هر چه مدت زمانی که فرد دچار به مننژیت بدون درمان بوده است، بیشتر باشد، عوارض بیماری بیشتر خواهد بود . این عوارض دربرگیرنده :از دست دادن شنوایی، از دست دادن بینایی، اختلال گفتاری، اختلالات یادگیری و مشکلات رفتاری و گاهی حتی فلج اندم ها می تواند باشد . از عوارض غیر عصبی این بیماری می توان به اختلال کارکرد کلیه ها و یا غدد فوق کلیوی اشاره کرد .غدد فوق کلیوی در پاسخ به شرایط استرس با تراوش هورمون هایی همانند کورتیزول، بدن را در رویارویی با این استرس ها محافظت می کند . در بدترین شرایط نیز با نگرش به اینکه عفونت سیستم عصبی می تواند خیلی تند منتشر شود، این بیماری می تواند در صورت نبود درمان بیمار را به حالت شوک برده و مایه مرگ او شود.

   

  تعريف استاندارد موارد مننژيت:

  1- موارد مشکوک به مننژيت: تب ناگهانی بالا همرا با يکی از علائم زير:

  سفتی گردن يا در بچه های زير يکسال برجستگی ملاج , کاهش سطح هشياری , علائم مننژيال ( سردرد, استفراغ, هر نوع عارضه نورولوژيک ناگهانی )

  2- مورد محتمل مننژيت مننگوککی: فرد مشکوک که در ازمايش CSF او حداقل يکی از موارد زير ديده شود:

  الف) ديپلوکوکهای گرم منفی يا گرم مثبت درون سلولی يا خارج سلولی در ميع مغزی نخاعی

  ب) کدورت                         ج) WBC بيشتر از 100 سلول

  د) WBC بين 10 تا 100 سلول همراه با پروتئين بالاتر از 100 يا قند کمتر از 40 ميليگرم در دسي ليتر

  3- مورد قطعی مننژيت مننگوککی:

  الف) کشت مايع مغزی نخاعي و يا خون                   ب) يافت شدن آنتی ژن مربوط به هموفيلوس , پنوموکوک يا مننگوکوک در CSF يا خون از طريق تست لاتکس آگلوتيناسيون

  پيشگيری دارويي در مننژيت مننگوککی:

  طبق دستورالعمل کشوری : ريفامپين در بالغين 600mg هر 12 ساعت به مدت 2 روز

   کودکان بالای يک ماه:   10 mg/kgهر 12 ساعت به مدت 2 روز

  نوزادان: 5 mg/kg هر 12 ساعت به مدت 2 روز

  سيپروفلوکساسين:  به صورت تک دوز خوراکی (به جز در اطفال و بارداری)

  سفترياکسون: 250mg در بزرگسالان و 125mg در کودکان زير 15 سال

  پيشگيري دارويي در مننژيت هموفيلوسی در صورتی که در خانه, کودک زير 48 ماه وجود دارد برای همه افراد خانواده انجام مي‌شود: ريفامپين برای 4 روز (بالغين 20mg/kg در روز حداکثر تا 600 ميلی گرم و کودکان :10mg/kg)

  موارد لازم براي پيشگيری با واکسن مننگوکوک:

  1-  افراد با کمبود کمپلمان   2-  افراد بدون طحال  3- سربازخانه ها و حجاج  4- در صورت بروز اپيدمی مننگوکوکی, واکسيناسيون تمام افراد در تماس نزديک

  درمان:

  درمان تند با آنتی بیوتیک های وریدی اصل نخست درمان مننژیت است تا از ایجاد عوارض ناگوار جلوگیری شود. نوع آنتی بیوتیک با نگرش به نوع باکتری (که از آزمایش مغزی نخاعی می توان برای شناسایی آن بهره گیری کرد) تعیین می شود. البته می شود تا زمانیکه پاسخ آزمایش آماده شود، پزشک از یک آنتی بیوتیک گسترده الطیف که بر علیه بسیاری از باکتریها کارساز است، بهره گیری کند و پس از آماده شدن پاسخ مایع مغزی – نخاعی، آنتی بیوتیک اختصاصی تر باکتری را که اکنون مشخص شده را برای بیمار تجویز کند. افزون بر آنتی بیوتیک، پزشک می شود بر حسب موقعیت و چگونگی بیمار، درمانهایی ر ا برای تورم بافت مغز، شوک، تشنج و یا کم آبی وی در نظر بگیرد. اگر بیمار دچار عفونت در ناحیه سینوسها و یا استخوان پشت گوش شده است، شاید نیاز شود که عفونت این فضاها تهی سازی شود. همچنین هرگونه مایعی که میان بافت مغز و پرده های مغزی گردهمایی پیدا کرده است لازم شود که تهی سازی گردد. در مننژیت ویروسی همانگونه که پیش از این ذکر شد، آنتی بیوتیک جایگاهی ندارد ولی بیشتر موارد آن در نزدیک یک هفته (با یا بدون درمان) بهبود می یابند. موارد خفیف مننژیت ویروسی بیشتر با استراحت در بستر، خوردن مایعات و داروهای ضد درد برای کاهش درد و تب بیمار درمان می شود. البته اگر ویروس تب خال عامل بروز مننژیت ویروسی باشد می شود تجویز برخی از داروهای ضد ویروس کارساز باشد.

  پیشگیری:

  برخی از گونه های مننژیت مسری می باشد. شما می شود باکتری را از فرد بیمار در حالیکه وی با عطسه یا سرفه آنها را وارد هوا می کند دریافت کنید. همچنین بکارگیری سیگار ، مسواک و وسایل تغذیه همانند قاشق، چنگال و ظرف خوراک فرد بیمار نیز می تواند مایه انتقال بیماری به دیگران شود. زندگی کردن و یا کار کردن با کسی که دچار به بیماری شده است هم می تواند مایه افزایش خطر ابتلا به بیماری شود. کسان می توانند با دوری از ویروسهای عامل مننژیت ریسک ابتلای خود را پایین بیاورند. این ویروسها بیشتر ویروسهای مولد عفونتهای معده ای– روده ای می باشند، با رعایت بهداشت فردی می توان تا اندازه ای از خطر ابتلا به آنها را کاست. برای کاهش ریسک ابتلا به لیستریا نیز به ویژه در زنان باردار رهنمود می شود که گوشت باید کاملاً پخته شود و بعد بکار گرفته شده قرار گیرد و همچنین از خوردن پنیری که از شیر غیر پاستوریزه درست شده باید دوری کرد . رعایت موارد ساده بهداشتی و در بالای آن شستشوی دقیق دستها می تواند یکی از روشهای عالی برای نگهداری سلامتی انسان ها باشد. به ویژه به کودکان باید شستن درست دستها را آموخت. هر دو سطح دست (پشت و کف دست) باید کاملاً با صابون آغشته شده و بعد با آب کاملاً شسته شود. شستشوی دست به ویژه پس از دستشویی ، پس از دستکاری حیوانات اهلی و یا پس از حضور طولانی مدت در مکانهای شلوغ همگانی رهنمود می شود .همچنین باید با مصرف غذاهای تندرست که در بر گیرنده میوه ها، سبزی های تازه و غلات کامل می باشند و استراحت کافی و ورزش به سامان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد.

  ایمنسازی : برخی از اقسام مننژیت باکتریایی را می توان با واکسیناسیون پیشگیری کرد.

  واکسنهموفیلوسآنفولانزاینوع b : این واکسن که در برخی کشورها در برنامه واکسیناسیون اجباری آنها قرار دارد ، از ابتلا به برخی از گونه های مننژیت که این باکتری عامل آن است جلوگیری می کند

  واکسنکونژوکهپنوموکوکی:(  (PCV7این واکسن نیز در برخی از کشورها در برنامه ایمن سازی کودکان آنها قرار دارد و به کودکان زیر 2 سال تزریق می شود. البته کودکان میان 2 تا 5 سال نیز که در خطر بالایی برای ابتلا به این باکتری باشند همانند مبتلایان به بیماریهایی قلبی مزمن، بیماریهای ریوی و یا برخی از گونه های سرطان ها نیز، کاندید دریافت این واکسن می باشند .

  واکسنپلیساکاریدیپنوموکوک: (PPV) این واکسن برخلاف واکسن پیشین که به کودکان تزریق می شد، به بزرگسالان تزریق می شود. این واکسن برای تمام کسان بالی 65 سال و همچنین بزرگسالان جوانتر و کودکان دچار به نقص سیستم ایمنی و یا بیماریهای مزمن همانند دیابت، کم خونی داسی شکل و بیماریهای قلبی نیز رهنمود می شود .

  واکسنکونژوگهمننوگوکوک: در خرداد ماه سال 1384 این واکسن پروانه بهره گیری برای گروههای زیر را دریافت کرد: کودکان12 -11 سال، در آغاز ورود به دبیرستان) نزدیک 15 سالگی (  و دانشجویان ساکن خوابگاهها در سال نخست ورود به دانشگاه.

  مطالب مرتبط :

  مننژیت

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور