• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی  لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن  که پایت را خراشیدند...!!!  
 • نیفدیپین و ایندومتاسین جهت درمان زایمان زودرس

   

  زایمان زودرس یکی از مهمترین مشکلات مامایی است،که قسمت عمده مرگ و میر و موربیدیتی نوزادان را حتی در جوامع پیشرفته سبب میشود.زایمان زودرس Pereterm Labor خودبخودی عامل تقریبا یک سوم تولدهای قبل از ترم است که به شروع دردهای زایمانی قبل از ۳۷ هفته کامل حاملگی اطلاق میشود و ۴۵_۴۰ درصد تولدهای زودرس را شامل میشود و عامل دو سوم مرگهای سالهای اول زندگی به حساب می آید.علاوه بر آن موربیدیتی در نوزادان،که علت عمده آن نارسی در ارگان های متفاوت بدن نوزاد است،نیز قبل از ۳۷ هفته کامل حاملگی در مقایسه با زایمان ترم افزایش می یابد.با توجه به مسائل فوق،کنترل و درمان زایمان زودرس خودبخودی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مطالعات گوناگونی بر روی روشهای متفاوت درمان برحسب اتیولوژی های متفاوت مطرح شده صورت گرفته است.توکولیتیکی که به طور کامل موثر باشد و عارضه ای نداشته باشد وجود ندارد و داروهای توکولیتیک از نظر قیمت،اختصاصی بودن تاثیر فقط بر روی رحم،عوارض و تاثیر با یکدیگر متفاوت هستند.از درمان هایی که برای زایمان زودرس خودبخودی مطرح هستند نیفدیپین و ایندومتاسین می باشند.
  نیفدیپین یک مهار کننده کانال کلسیم است و از اواخر دهه ۱۹۷۰ به عنوان توقف زایمان زودرس مطرح بوده است و به عنوان یک درمان موثر برای پره ترم لیبر در مطالعات مطرح شده است.این دارو با کاهش غلظت کلسیم،انقباضات را مهار می کند.افت فشار خون،تاکیکاردی و سردرد و سرگیجه از عوارض آن می باشد.دارویی ارزان و در دسترس و بدون عارضه جدی غیر قابل کنترل می باشد و هم اکنون در بسیاری از مراکز، درمان اولیه زایمان زودرس است.
  مهارکننده های پروستاگلاندین مانند ایندومتاسین نیز در درمان زایمان زودرس مطرح هستند .ایندومتاسین ابتدا در سال ۱۹۷۴ توسط Zukerman و همکاران،به عنوان توکولیتیک استفاده شد.این دارو از طریق مهار سنتز پروستاگلاندین ها تاثیر خود را اعمال می کند.آنتی پروستاگلاندین ایندومتاسین،بیشتر از سایر آنتی پروستاگلاندین ها به عنوان توکولیتیک مورد بررسی قرار گرفته است،ولی به نظر می رسد به علت عوارض آن بر روی نوزاد،که ناشی از استفاده طولانی مدت است،موفقیت محدودی به دست آورده است.با این حال با تشخیص بهتر کم بودن عوارض آن،مجددا علاقه به استفاده از آن به عنوان یک درمان توکولیتیک ها مطرح گردیده است.در بررسی های به عمل آمده،درمان کوتاه مدت ایندومتاسین بر روی حجم مایع آمینیوتیک تاثیر مهمی را نشان نداده است و در یک متاآنالیز که به بررسی ایمنی اثر ایندومتاسین بر روی نوزادان پرداخته،افزایش خطر عوارض نوزادی را گزارش نکرده است و حتی استفاده طولانی مدت آن را به ندرت با تنگی مجرای شریانی (داکتوس آرتریوزوس)و الیگوهیدرآمنیوس گزارش کرده اند.
  ایندومتاسین به صورت خوراکی یا رکتال تجویز می شود.دوز آن به میزانmg100_ 50 است که به فواصل ۸ ساعت می تواند تکرار شود ولی دوز ۲۴ ساعته از mg200نباید بیشتر شود.غلظت سرمی معمولا ۲_۱ ساعت پس از تجویز خوراکی به حداکثر می رسد(با تجویز رکتال کمی زودتر به این حداکثر غلظت سرمی می رسد).
  تخمین زده می شود که حدود ۷۳ هزار زن در ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ توکولیتیک دریافت کرده اند و با توجه به این تعداد،علاوه بر بی خطر بودن،مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه نیز مطرح است و از این نظر هر دو داروی نیفدیپین و ایندومتاسین را به عنوان داروی انتخابی بر اساس انتخاب بر مبنای قیمت مطرح کرده اند.
  علیرغم جستجوی فراوان در منابع معتبر پزشکی متاسفانه مطالعه ای که به بررسی مقایسه ای این دو دارو در مهار زایمان زودرس پرداخته باشد،یافت نکردم.در صورت مزیت هر یک بر دیگری می توان آن را به عنوان انتخاب اول پیشنهاد داد.
  هدف از مطالعه حاضر بررسی مقایسه ای این دو دارو جهت درمان زایمان زودرس و عوارض آنهاست.تا در صورت تاثیر مشابه بتوان از هر کدام در صورت امکان استفاده کرد.
  امید است که مطالب فوق مورد رضایت دانشجویان عزیز قرار گرفته باشد.

  مطالب مرتبط :

  نیفدیپین و ایندومتاسین جهت درمان زایمان زودرس

  دانلود Junqueira’s Basic Histology pictures مطلب کامل

  دانلود لام های آزمایشگاه بافت

  دانلود   با تشکر از دکتر طوافی مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  دانلود  Atlas of Human Anatomy, Sixth Edition- Frank H. Netter, M.D             مطلب کامل

  اطلس آناتومی نتر 2014 ویرایش6

  Gametogenesis First week of development Second week of development Third week of development Third to eighth week Third month to birth fetal membranfs and placenta skeletal system Muscular system Body cavities cardiovascuiar system respiratory system digestive system urogenital system... مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود                   مطلب کامل

  اطلس جنین شناسی لارسن Essential Human Embryology Larsen

  دانلود               مطلب کامل

  Netters atlas of human neuro science

  دانلود     مطلب کامل

  Ross Histology A Text and Atlas 2011

  دانلود       مطلب کامل

  اطلس آناتومی Williams

  دانلود راهنما درمورد عدم نمایش محتوای این فایل:برای حل این مشکل روی فایل راست کلیک کنید و گزینه ی prperties را انتخاب کنید و اگر دکمه ی  unlock را دیدید کلیک کنید و سپس ok کنید.... مطلب کامل

  اطلس بافت شناسی Thieme

  دانلود مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور