• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن که پایت را خراشیدند...!!!  
 • هیدروسفالی

  هيدروسفالي» واژه اي لاتين است كه از واژه هاي «هيدر» به معناي آب، «و» حرف ربط و «سفالي» به معناي سر تشكيل شده است و به افزايش غيرطبيعي «مايع مغزي – نخاعي» در بطن ها گفته مي شود.
  «مايع مغزي – نخاعي» به طور مرتب در اطراف مغز و نخاع در حال چرخش است و مواد مغذي را در اختيار سلول هاي عصبي قرار مي دهد و مواد حاصل از سوخت و ساز را دور مي كند.اين مايع در ساختمان مغز درون حفره هاي كيسه اي شكل به نام بطن مغزي قرار دارد. بطن هاي مغزي (مانند بالشتك) به عنوان سپر حفاظتي براي مغز عمل مي كنند. اگر گردش اين مايع به عللي دچار وقفه شود يا بيشتر از مقدار نياز توليد شود، تجمع بيش از اندازه آن موجب افزايش فشار درون مغز مي شود كه در نتيجه آن استخوان هاي جمجمه براي سازگاري به اطراف كشيده مي شوند و سر از حد طبيعي بزرگ تر مي شود در اين شرايط بافت مغزي نيز نازك تر مي شود و فشار زياد، به آن آسيب مي رساند و اگر بيمار مداوا نشود بيش از ۵۰ درصد از كودكان مبتلارا از بين مي برد.
  به طور كلي هيدروسفالي به دو علت ايجاد مي شود. در نوع اول به علت افزايش ترشح مايع مغزي – نخاعي بوجود مي آيد كه شيوع كمتري دارد و در نوع دوم نيز انسدادي در مسير طبيعي حركت مايع مغزي – نخاعي ايجاد يا محل جذب اين مايع، دچار مشكل مي شود.
  اين بيماري در كودكان به صورت مادرزادي يا اكتسابي بروز مي كند، علت بروز بيماري در نوع مادرزادي مربوط به قبل از تولد است از جمله عفونت هاي داخل رحم و بيماري هاي ارثي. عامل اصلي ايجاد كننده در نوع اكتسابي همچون ضربات وارده به سيستم عصبي، خونريزي مغزي، تومور و عفونت هايي نظير مننژيت است كه بعد از تولد عارض مي شود.علائم هيدروسفالي در كودكان به سن آنها بستگي دارد. اگر كودك هنگام تولد به بيماري مبتلاشده باشد، سر به شكل غيرطبيعي بزرگ است يا هنگام تولد اندازه سر نوزاد طبيعي است، اما در ماه هاي بعد به سرعت رشد مي كند. برجسته شدن مويرگ هاي پوست سر، برجسته شدن ملاج سر، استفراغ هاي مكرر، بي قراري و خواب آلودگي از علائم ديگر بيماري است. اين بيماري در سنين بالاتر (معمولاً ۳سالگي به بعد) علائمي چون استفراغ هاي مكرر، سردردهاي دائمي، اختلال در سطح هوشياري، كاهش بينايي و انحراف چشم را به دنبال دارد.در موارد خفيف بيماري، براي درمان، پزشك متخصص تركيبات دارويي را كه موجب كاهش مايع مغزي – نخاعي مي شود، تجويز مي كند، اما در موارد پيشرفته روش هاي دارويي كمك چنداني نمي كند و درمان اصلي جراحي است كه در آن عامل ايجادكننده بيماري حذف مي شود. مثلاً اگر توموري موجب انسداد و ايجاد هيدروسفالي شده باشد، آن را حذف مي كنند. گاهي نيز نمي توان عامل ايجادكننده را حذف كرد، به همين علت با ايجاد سوراخي در كف بطن سوم مغزي، بيماري را از بين مي برند.
  كاربردي ترين روش درمان، قرار دادن «شنت» (لوله اي ظريف) در جمجمه است كه مايع اضافي را از مغز به حفره ديگري در بدن منتقل مي كند و بدين ترتيب سر به تدريج به حالت طبيعي بر مي گردد.
  چنانچه بيماري كه از روش «شنت گذاري» استفاده كرده است، دچار حادثه اي مانند تصادف شود، «شنت» از كار مي افتد. براين اساس با بروز علائمي مانند تحريك پذيري و استفراغ هاي مكرر، اختلال در هوشياري و بينايي، بايد بيمار را به سرعت به مركز درماني منتقل كرد، زيرا عدم اصلاح «شنت» خطرات جبران ناپذيري براي بيمار دارد.اما به طور كلي با درمان به موقع، بيماران مبتلابه هيدروسفالي قادر به زندگي عادي و طبيعي خواهند بود

  مطالب مرتبط :

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور