• سخنان حکیمانه    :   زندگی را طی کن    آنگاه که بر بلند ترین قله هایش رسیدی لبخند خودت را نثار تمام سنگ ریزه هایی کن که پایت را خراشیدند...!!!  
 • پلیپ بینی چه خطراتی دارد؟

  90401 پلیپ بینی چه خطراتی دارد ؟پلیپ بینی چه خطراتی دارد ؟

  پلیپ بینی، راه تنفسی را مسدود می کند و در نتیجه آن، اکسیژن کمتری به بدن می رسد و …

  پلیپ بینی موجب ضایعات قلبی و عروقی می شود
  پزشک متخصص گوش، حلق و بینی و مدیر گروه راینولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پلیپ بینی، راه تنفسی را مسدود می کند و در نتیجه آن، اکسیژن کمتری به بدن می رسد و موجب ضایعات قلبی و عروقی می شود.سیدعباس صفوی نایینی در گفت و گو با ایرنا افزود: پلیپ، یک تورم مخاطی است که بطور معمول در طولانی مدت به دلیل التهاب و انسداد مجاری بینی و نیز عفونت و آلرژی سینوس ها در بینی ایجاد می شود.وی ادامه داد پلیپ ها در مراحل اولیه به راحتی با درمان دارویی و ترکیبات موضعی با کمترین عوارض جانبی، بهبود می یابند اما در طولانی مدت با بروز علایمی مانند خرخر شبانه و گرفتگی بینی، تیغه وسط بینی را به یک طرف متمایل می کنند که نیاز به عمل جراحی دارد.
  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بهترین روش جراحی پلیپ های بینی نیز جراحی اندوسکوپی است که با فراهم کردن دید بهتر پزشک، دسترسی به محل پلیپ را آسان تر می کند و میزان برگشت پلیپ را کاهش می دهد.
  صفوی نایینی گفت: همچنین با استفاده از روش جراحی آندوسکوپی، امکان آسیب رسیدن به عناصر تشریحی مجاور سینوس ها مانند چشم، مغز و عروق عصبی کمتر می شود و شکافی نیز در صورت بیمار داده نمی شود.
  به گفته وی، بهبودی بیمار از طریق این عمل جراحی سریع تر و زمان بستری او کمتر است.
  این پزشک متخصص گوش و حلق و بینی اظهار داشت: اگر عمل جراحی مناسب نباشد و پلیپ بطور کامل برداشته نشود، امکان برگشت پلیپ ۵۰ درصد است.
  صفوی نایینی افزود: گونه ای دیگر از پلیپ ها موسوم به پلیپ های قارچی نیز در افرادی که نقص ایمنی بدن دارند، ایجاد می شوند اما به هرحال پلیپ ها، ضایعات خوش خیمی به شکل خوشه انگور خاکستری تیره یا زرد رنگ در اندازه های متفاوت هستند.
  وی، آلودگی هوا، دود سیگار، بیماری های خاص ویروسی و باکتریایی، آلرژی، قارچ و التهاب های مزمن را از جمله عوامل مستعد کننده بروز پلیپ برشمرد.
  این استاد دانشگاه یادآور شد هرگونه التهاب و عفونت ساده درون بینی می تواند منجر به بیماری سینوس ها شود. در هر طرف جمجمه صورت ، پنج گروه از سینوس ها (فضاهای خالی صورت) قرار دارند که از طریق مجاری با درون و پشت بینی در ارتباط هستند.صفوی نایینی ادامه داد: این سینوس ها همیشه بطور طبیعی دارای ترشحاتی هستند که از طریق مجاری ارتباطی به درون بینی تخلیه می شوند و هر علتی که موجب انسداد این مجاری شود ، سینوس را دچار بیماری می کند.
  وی تاکید کرد مراحل اولیه تشخیص و درمان پلیپ از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه در صورت سهل انگاری و بی توجهی به پلیپ بینی، این بیماری پیشرفت و با گسترش به فضاهای مجاور، مشکلات جدی مانند مشکلات ریوی و قلبی ایجاد می کند.

  مطالب مرتبط :

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  کلیه ی حقوق این سایت مربوط به گروه آناتومی دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد میباشد.

  مدیر گروه آناتومی : دکتر فاطمه پیغمبری

  طراح سایت : سید محمد امین هاشمی پور

  مدیریت محتوایی سایت: امیرحسین اشرف

  ویرایش سایت: محمد مهدی جارچی یزدی

  تمام حقوق این سایت برای © 2018 سایت گروه علوم تشریح دانشکده پزشکی علی ابن ابیطالب یزد. محفوظ است. طراحی توسط:سید محمد امین هاشمی پور